At være menneske

I dag udkommer en roman om en enkelt mands og et helt lands udviklingshistorie.

Den norske forfatter Jan Kjærstad (f. 1953) er oprindelig uddannet teolog. Han debuterede som forfatter i 1980 med novellesamlingen “Kloden drejer stille rundt”.

Siden har Jan Kjærstad har fået en lang række priser for sine bøger. Herhjemme er han nok især kendt for sine Jonas Wergeland-romaner, der indtil videre omfatter “Forføreren”, “Erobreren” og “Opdageren”.

Eksistentielle spørgsmål som, hvad er et menneske, hvad forventer og ønsker vi, og hvordan tackler vi at leve som mennesker i vores samtid, spiller en central rolle i Jan Kjærstads forfatterskab.

Nu er han aktuel i Danmark med sin anmelderroste roman “Valgdage”, der på mange måder er en bog til tiden.

Herhjemme er der som bekendt folketingsvalg 24. marts. Herudover er de emner, som Jan Kjærstads nye roman berører, også relevante for danske læsere.

Blommen og femøren

“Valgdage” følger Einar Z. Olsen fra arbejderklassen og hans udvikling til at blive en succesfuld privatinvestor.

I 1959 da Einar endnu kun er en lille dreng, får han en blomme og en femøre af statsministeren.

Det kan måske synes som en ubetydelig gave, men med den modne blommes smag i munden og femøren i hånden, fornemmer lille Einar, at han en dag vil blive en rig mand.

Forlaget Gyldendal skriver i forbindelse med den danske udgivelse af “Valgdage”:

Igennem fire venner, seks stortingsvalg og Einars rejse mod succes og rigdom fortæller Jan Kjærstad en formidabel udviklingshistorie, ikke bare om en mand, men om et helt land: Norge, som har undergået en utrolig udvikling, men som ikke længere synes at vide, hvad det skal sigte imod.” (Kilde: Gyldendal)

Aktuelle temaer

Selv om “Valgdage” er en norsk roman, hvis handling udspiller sig i Norge, vil også danske læsere kunne relatere til romanens emner: penge og politik og om at gå fra solidaritet til individualisme og fra mådehold til overflod.

“Valgdage” omhandler de store spørgsmål, vi mennesker stiller os selv og hinanden.

Som Gyldendal skriver, er Jan Kjærstads roman en bog:

Om hvordan vi skaber vores liv, hvem vi deler det med, og hvad det gør os til – og hvordan kærligheden altid vil være størst af alt.” (Kilde: Gyldendal)

“Valgdage” er oversat til dansk af Anne Matthiesen.

Bogen udkommer på dansk i dag.


Kilder:

Forfatterweb: https://forfatterweb.dk/oversigt/zkstad00

Gyldendal: https://www.gyldendal.dk/produkter/valgdage-9788702436198

Litteratursiden: https://litteratursiden.dk/artikler/rundt-om-jan-kjaerstad


 

Skriv en kommentar