Kig ind i bogens verden giver i denne uge tips til boggaver til børn og voksne.
Om otte dage er det juleaften, og heldigvis ønsker mange sig stadig bøger i julegave.
Derfor bringer Kig ind i bogens verden som altid et lille udvalg af titler fra ind- og udland, som måske kan inspirere, hvis man ikke har alle gaverne i hus.
Krummerne
Da jeg var barn, elskede jeg Thøger Birkelands historier om Krumme og hans skægge familie. Og som voksen har jeg moret mig lige så godt, når min egen familie på vores bilferier har lyttet til lydbøger om familien Krumborg.
Her i december udgiver Gyldendal så “Den store bog om Krummerne”, hvor børn og voksne kan nyde historierne om drengen Krumme, storesøster Stine, den sure underbo fru Olsen og den søde pige Yrsa, der får Krummes hjerte til at banke hurtigere.
De tre bøger, man nu kan få samlet i ét bind, er “Krummerne”, “Stakkels Krumme” og “Krumme og pigerne”.
Og så er der øvrigt premiere på en ny film om Krummerne i dag, “Krummerne – Det er svært at være 11 år”.
Pigen og hajen
Hvis børnene er store nok til at læse engelsk, er “Julia and the Shark” en oplagt julegave.
Bogen handler om Julia og hendes familie og deres søgen efter den sjældne grønlandshaj.
Tom de Freston har lavet de flotte sort-hvide og gule illustrationer.
Forfatteren Kiran Millwood Hargrave har tidligere høstet anmelderroser og priser for sin roman “Girl of Ink & Stars”, og hendes nye bog “Julia and the Shark” er netop kåret til Waterstones Children’s Gift of the Year 2021.
Faktisk er det lidt af en gåde, at forfatterens værker (så vidt jeg kan se) endnu ikke er blevet oversat til dansk.
Captain America
Oversat til dansk er til gengæld “Captain America – Winter Soldier”, der også er en oplagt gave til børn i alle aldre og Marvel-fans.
“Captain America – Winter Soldier” er historien om Cap og hans gode ven Bucky Barnes.
Under Anden Verdenskrig kæmpede de to side om side med De Allierede, men pludselig er Bucky Barnes forvandlet til en viljeløs morder i den russiske general Lukin og Red Skulls tjeneste.
Nu er spørgsmålet, om Cap sammen med Agent 13 og Falcon er i stand til at tage det endelige opgør med sin engang trofaste ven og våbenbroder …
Sølvblik
Vi bliver ved agenterne:
Spiongenrens mester, John le Carré, døde desværre sidste december, men var på trods af sine 89 år aktiv til det sidste.
I oktober i år udkom således hans 26. roman, “Sølvblik”. Den handler om 33-årige Julian Lawndsley, som har sagt farvel til sit karrierejob i London for at åbne en boghandel i en lille engelsk kystby.
Men en aften opsøges han af Edward, en mystisk polsk emigrant, der ved en del om Julians familie, og som er mere end almindeligt interesseret i hans lille boghandel …
“Sølvblik” er en historie om mødet mellem uskyld og erfaring, og i romanen stiller John le Carré spørgsmålet: Hvad skylder vi de mennesker, vi elsker?
Brødrene Karamazov
Hvad vi mennesker skylder hinanden, er et spørgsmål, man også finder hos den russiske forfatter Fjodor Dostojevskij (1821-1861), der som bekendt har 200 års-fødselsdag i år.
Så hvorfor ikke forære Dostojevskijs berømte, klassiske roman, “Brødrene Karamazov” i julegave?
Det 800 sider store moralske, filosofiske og psykologiske mesterværk opfattes af mange som verdens bedste roman og udkom sidste år i en ny dansk oversættelse ved Marie Tetzlaff på Forlaget Sisyfos.
“Brødrene Karamazov” handler om dysfunktionelle familier, lidenskab og jalousi, religion og moral, samtidig med at et mord begås, og jagten på gerningsmanden sættes ind.
I romanen, der blev Dostojevskijs sidste, samler han trådene fra sine tidligere store værker.
“Brødrene Karamazov” er kort sagt et must read.
Livsstil er en livsstil
Trænger man til at noget at smile af, kan man give sig selv “Livsstil er en livsstil” i julegave.
Bogen er skrevet af standupkomiker, skuespiller, sanger, manuskriptforfatter og instruktør Anders Matthesen.
I forlaget Gyldendals præsentation af “Livsstil er en livsstil” kan man blandt andet læse:
Livsstilscoach, firstmover, selvhjælpsguru, ernæringsekspert, krystalhealer, hestehvisker, åndemaner, lykkejæger, regnbuefanger, vægtvogter, stifinder, flottenheimer med baggårdspuma i ascendanten samt autodidakt indretningsarkitekt A. Matthesen tager dig, i denne perle af et værk, under sine kærlige favnende vinger, og deler generøst ud af sine kompetencer, værktøjer og stedsegrønne guldkorn.” (Kilde: Forlaget Gyldendal)
Se, det er helt sikkert en julegave, alle andre ville ønske, de havde givet sig selv 🙂